Czad działa podstępnie

2018-01-15

Co roku słyszymy o przykrych wypadkach zatruciem tlenkiem węgla - popularnym czadem. Co zatem zrobić, by się zabezpieczyć, o czym warto pamiętać, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich?

Tlenek węgla jest efektem niepełnego spalania materiałów palnych - drewna, węgla, gazu i innych paliw stałych - spowodowanego niedostatecznym dopływem tlenu podczas spalania. Najczęstrzą przyczyną powstawania czadu są niesprawne i wadliwe urządzenia grzewcze, niewłaściwa ich eskploatacja, brak drożności w przewodach kominowych i wentylacyjnych. Czad jest o tyle groźny, że jest niewidoczny i niewyczuwalny dla człowieka, a jednocześnie śmiertelnie niebezpieczny.

Od początku października w Polsce w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło już ponad 25 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało zestaw podstawowych czynności, które możemy wykonać samodzielnie, by zapobiegać zatruciom czadu, a także właściwie postępować w przypadku podejrzenia zatruciem.

czad - o czym powinniśmy pamiętaćDAG-CO - domowy czujnik czadu

Pamiętajmy zatem o tym, by kontrolować sprawność kanałów wentylacyjnych w naszych domach, a w pomieszczeniach w których zachodzi proces spalania - instalujmy domowe czujniki czadu które w przypadku wystąpienia niebezpiecznego stężenia tego niewidzialnego gazu w porę ostrzegą nas przed niebezpieczeństwem. Sprawdzajmy także regularnie sprawność naszych urządzeń grzewczych (piecyków, kominków) oraz dbajmy o prawidłową wentylację pomieszczeń.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności. Rozumiem i akceptuję